Sri Lanka - Przygotowania
Sri Lanka – informacje praktyczne
Prosimy o uważne zapoznanie się z informacjami poniżej:
Sri Lanka leży w strefie wilgotnego klimatu zwrotnikowego. Powietrze jest ciepłe o dużej wilgotności. Zdarzają się tropikalne ulewy. Ze względu na warunki klimatyczne w niektórych miejscach noclegowych w pokojach nie ma okien.
Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +3,5 godziny czas zimowy +4,5 godziny
Paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę.
Wszyscy podróżujący na Sri Lankę w celach turystycznych muszą posiadać wizę umożliwiającą wjazd na Sri Lankę. Nasze biuro wyrabia wizy dla uczestników naszych wypraw.
W razie podróży z osobą niepełnoletnią wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Dokument powinien być przygotowany w języku angielskim i poświadczony przez notariusza.
Jeśli chcemy mieć dostęp do Internetu, na miejscu można kupić turystyczną kartę SIM (np. Mobitel). W większości miejsc noclegowych jest dostępne WIFI.
Walutą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR, Rs). Po przyjeździe walutę (euro lub dolary) można będzie wymienić na rupię. W większości większych miast można będzie skorzystać z bankomatów. Płacenie kartą nie jest powszechne. Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu. Nie polecamy wymieniać zbyt dużo gotówki na raz.
Na Sri Lance powszechnym zwyczajem jest targowanie się podczas robienia zakupów.
Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15%.
Na Sri Lance rozpowszechnione są 2 typy gniazdek: potrójne kwadratowe (jak w Wielkiej Brytanii) i potrójne okrągłe. Adapter warto mieć ze sobą, ale można też go kupić na miejscu.
Turyści mogą się ubierać w krótkie szorty i podkoszulki. Jednak do świątyń nie wolno wchodzić z odsłoniętymi ramionami i nogami, więc należy mieć ze sobą luźne długie spodnie albo spódnicę, a także chustę. Mężczyźni również muszą zasłonić kolana. Na teren świątyń wchodzimy bez obuwia. Prosimy zabrać ze sobą skarpetki, które uchronią nas na terenie świątyń przed stąpaniem po rozgrzanych podłogach.
Opalanie topless lub bez kostiumu kąpielowego jest zabronione.
W miejscach obrządków religijnych należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne. Należy także pamiętać o zakazach fotografowania się z Buddą w tle.
Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.
Warto przestrzegać lokalnych zwyczajów i uważać na specyfikę kulturalną kraju. Na przykład, powinniśmy jeść wyłącznie prawą ręką, ponieważ lewa uchodzi za nieczystą. Będąc w stupie (lokalnej świątyni) powinniśmy obchodzić ją dookoła tak, żeby prawa ręka była po stronie świątyni. W świątyniach warto zachowywać się z szacunkiem do lokalnej tradycji.
Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny. Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.
Przed wyjazdem na Sri Lankę warto zaopatrzyć się w dobry repelent, środek do odstraszania komarów tropikalnych, o możliwie najwyższej zawartości substancji DEET. Również zalecamy zabranie ze sobą na wyjazd moskitiery, zabezpieczającej przed insektami miejsce snu. Hotele zazwyczaj nie są wyposażone w moskitiery.
Przed wyjazdem na Sri Lankę warto wykonać zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki stosowane w profilaktyce i leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Na terenie Sri Lanki występują gorączki tropikalne przenoszone przez komary tj. denga, chikungunya, japońskie zapalenie mózgu, a także choroby, przeciwko którym możliwe i zalecane są szczepienia takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, tężec, wścieklizna.
Profilaktycznie przed wyjazdem należy przyjąć szczepienia ochronne, podczas pobytu należy stosować odpowiednie repelenty na komary.
Przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży (najlepiej na 4-6 tygodni przed wyjazdem) w celu możliwości wykonania szczepień, uzyskania informacji na temat innych problemów zdrowotnych w czasie podróży, ochrony przed ukłuciami komarów, wyboru leków do apteczki podróżnej, itp.
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Należy posiadać ze sobą zestaw zwykle używanych leków (do bagażu podręcznego), przyborów toaletowych, filtrów ochronnych, nakrycie głowy itp. Proszę zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie kremy z filtrami ochronnymi przed słońcem, najlepiej wodoodpornymi, ze względu na możliwość kąpieli.
Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Wskazane jest posiadanie medykamentów przeciwko dość powszechnym dolegliwościom jelitowym związanym ze zmianą diety.
Należy często myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku i ogólnie dbać o higienę osobistą. Nie polecamy jeść rękoma. Lepiej unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia.
W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL i NNW w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie.
W hotelach nie ma wind. Ponieważ nie ma też serwisu bagażowego, dlatego zalecane są miękkie, lekkie walizki, plecaki lub torby na kółkach.
Ze względu na klimatyzację, warto zabrać zatyczki do uszu.
Nie zalecamy kąpieli poza kąpieliskami strzeżonymi, wszelkie kąpiele w akwenach wodnych odbywają się na własną odpowiedzialność uczestników wyjazdu.