Anatolia - Przygotowania Anatolia

1. Turcja, czyli oficjalnie Republika Türkiye, to kraj transkontynentalny, którego większość terytorium znajduje się w Anatolii. Językiem urzędowym jest turecki, angielski nie jest powszechnie używany. Większość ludzi nie mówi po angielsku, szczególnie w małych miastach.
 

2. Dokumenty: Aby wjechać do Turcji, należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do kraju. W przypadku dowodu osobistego nie ma określonego przepisami minimalnego okresu ważności dokumentu. Jego ważność powinna obejmować cały planowany okres pobytu. W przypadku upływu okresu ważności dowodu osobistego w trakcie pobytu w Turcji, konieczne będzie wyrobienie paszportu tymczasowego aby przekroczyć granicę. Uszkodzony dowód osobisty, jak i uszkodzony dokument paszportowy są traktowane przez służby tureckie jako dokumenty nieważne i ich posiadacze nie zostaną wpuszczeni na terytorium Turcji. Obywatele polscy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Turcji.
 

3. Większość populacji Turcji to muzułmanie. Dlatego meczety i miejsca kultu, które planujemy odwiedzić, wymagają od kobiet zakrycia włosów i ramion, a także noszenia spodni lub spódnic o odpowiedniej długości poniżej kolan. Chusty można wypożyczyć bezpłatnie przy miejscach kultu, jednak jedynie w miejscach bardziej popularnych. W niektórych nie ma takiej możliwości. Sugerujemy więc, żeby mieć swoją chustę. Jest to też bardziej higieniczne. Mężczyźni są również zobowiązani do noszenia długich spodni w miejscach kultu. Także zalecamy w mniejszych miejscowościach wybór bardziej konserwatywnej odzieży.
 

4. Walutą w Turcji jest lira turecka (Türk Lirası, TL). Zazwyczaj lepiej jest zaopatrzyć się w liry tureckie w Turcji, niż w Polsce, ponieważ kursy wymiany poza Turcją zwykle nie są tak dobre, jak te wewnątrz kraju. Euro i dolary można łatwo wymienić na lirę turecką w kantorach. Punkty wymiany walut znajdują się w większych miastach. W kantorach wymiany zawsze trzeba rozglądać się za najlepszym kursem wymiany i upewnić się, że stawka prowizji nie jest wyższa niż 3%. Wymieniając gotówkę, należy zabrać ze sobą wyłącznie czyste, nieuszkodzone banknoty.
 

5. Karty kredytowe i debetowe są szeroko stosowane w Turcji w większych miastach. W większości miejsc akceptowane są Visa i MasterCard. Na zakupy na straganach i bazarach warto mieć przy sobie trochę gotówki. Warto pamiętać, że wypłaty z bankomatu są zawsze obciążane prowizją, czasem dość wysoką. Przed przyjazdem do Turcji należy powiadomić swój bank o podróży. Jeśli nie, oprogramowanie banku do wykrywania oszustw może uruchomić się i zablokować konto. Rozmawiając ze swoim bankiem, warto również poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, czy polski bank macierzysty współpracuje z bankami partnerskimi w pobliżu miejsca docelowego w Turcji.
 

6. Strefa czasowa w Turcji to GMT +2. Różnica czasu między Polską a Turcją wynosi +1 godzina latem i +2 godziny zimą.
 

7. Gniazdko ścienne typu środkowoeuropejskiego (wtyczki dwupinowe) jest standardem w Turcji.
 

8. Nie należy pić wody z kranu. Lepiej sięgnąć po wodę butelkowaną, co zmniejszy ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych.
 

9. Uliczne jedzenie to ulubiona rozrywka turystów w Turcji. Kupując żywność od ulicznych sprzedawców, należy jednak zachować szczególną ostrożność.
 

10. Należy często myć ręce, szczególnie przed jedzeniem i ogólnie dbać o higienę osobistą.
 

11. Komary mogą czasami stanowić problem w miesiącach letnich, a ponieważ lokalnie nie są dostępne dobre środki ochronne do stosowania miejscowego, należy zabrać ze sobą własne.
 

12. W większości miast są bezdomne psy. Watahy gromadzą się w parkach i na pustkowiach i mogą być agresywne. Trzeba zachować ostrożność i nie zbliżać się do zwierząt.
 

13. Podróż do Turcji jest na ogół bezpiecznym przeżyciem dla turystów. Jednak nadal może dojść do kradzieży, dlatego lepiej również zachować ostrożność i mieć swoje rzeczy pod kontrolą.
 

14. Uprawnienia miejscowych organów bezpieczeństwa są bardzo szerokie. Należy zawsze mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Zwracamy uwagę, że władze miejscowe śledzą aktywność dotyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli władze uznają, że jakiś wpis szkodzi Turcji lub ją obraża, mogą zatrzymać lub wydalić z kraju autora tekstu.
 

15. Rzeczy, które przydadzą się w podróży: leki przyjmowane na stale (do bagażu podręcznego), przybory toaletowe, filtry ochronne, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, wygodne buty itp.
 

16. Klimat w Turcji jest bardzo zróżnicowany. We wrześniu i październiku temperatura w niektórych miejscach osiąga 35 stopni. Jednak w regionach górskich, które odwiedzimy, będzie chłodniej. Z tego powodu zaleca się zabranie ze sobą kurtki lub cieplejszej bluzy. Warto też zabrać ze sobą strój kąpielowy, gdyż w regionie południowym można pływać.
 

17. Obuwie, które sprawdzi się na wyjeździe, to półbuty trekkingowe (wysokie buty za kostkę niepotrzebnie zajmą miejsce w plecaku). Ważne, by miały dobrą, przyczepną podeszwę. Przyda się nie tylko podczas kilku wędrówek, które planujemy, ale nawet podczas zwiedzania skalnych miast, gdzie podłoże bywa wyślizgane.
 

18. Ze względu na raczej gorący klimat - poza wędrówkami - oczywiście w większości przypadków najlepiej sprawdzą się sandały. Natomiast trzeba pamiętać, że będziemy sporo chodzić, nawet po mieście, więc radzimy zabrać wygodne obuwie!
 

19. Wszystkie niezbędne leki i lekarstwa muszą pozostać w oryginalnych opakowaniach. Do kontroli granicznej należy mieć receptę, zwłaszcza jeśli się przewozi więcej niż kilka tabletek. Zazwyczaj toleruje się około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę. Należy unikać leków zawierających kodeinę i leków psychotropowych. Na tę podróż nie są wymagane żadne szczepienia.
 

20. Zabrania się robienia zdjęć w pobliżu obiektów wojskowych i administracji publicznej.
 

21. W Turcji nie wolno używać dronów – cudzoziemcy nie mają prawa ich używać na terytorium kraju.
 

22. Prosimy o zwrócenie uwagi, żeby wyłączyć transfer danych w telefonie. Opłaty za korzystanie z Internetu poza granicami Unii Europejskiej są bardzo wysokie!
 

23.Nie we wszystkich miejscach noclegowych znajdziemy na wyposażeniu ręczniki. Warto mieć choć jeden ze sobą. Przyda się również na plażę.
 

24. Negocjowanie ceny przy zakupach na bazarze jest mile widziane i uważa się za dobrą tradycję - warto spróbować!

Zapisz się na wyjazd