Macedonia - Kuchnia

Kuchnia macedońska jest typową kuchnią po-turecką. Osmanowie zajmowali tereny dzisiejszej Macedonii przez ponad 500 lat, przez co smaki mieszkańców Skopje są zbliżone do sąsiadów ze Stambułu.

Absolutną koniecznością, będąc w Macedonii, jest degustacja tawcze-grawcze. W specjalnym, glinianym naczyniu zapieka się fasolę w paprykach i pomidorach, a na wierzch dodaje kilka łyżek zasmażki z mąki i masła. To smak dla Macedonii wyjątkowy, po pierwsze dlatego, że jest niespotykany nigdzie indziej na Bałkanach, po drugie zaś kto nie próbował macedońskich pomidorów, ten nie jadł pomidorów wcale – a  przynajmniej tak twierdzą Macedończycy... i Robert Makłowicz.

Macedońska papryka również zasługuje na uwagę, bo to właśnie stąd warto zabrać do domu ajwar – pastę z papryk jako dodatek do dań lub chleba, w którą zaopatrują się wszyscy mieszkańcy byłej Jugosławii, mimo że w Serbii, czy Bośni papryk nie brakuje.

Inną pastą wartą uwagi jest ohridsko makalo – pasta z całych główek czosnku z dodatkiem przypraw.

Główne dania kuchni macedońskiej to kiebapi (w innych regionach zwane czewapczici), czyli paluszki mięsne zwykle z mięsa wieprzowo-wołowego. Wśród muzułmańskiej części społeczeństwa będzie dominowała baranina lub jagnięcina. Paluszki te podawane są z ciepłym, świeżo wypiekanym chlebem (lepenje) oraz siekaną cebulą lub niesamowicie ostrą, grillowaną papryką. Jako ukoronowanie dania dodaje się kieliszek lozovacy (rakiji z winogoron).

Innym, niemniej popularnym daniem jest pastrmajlija – łódeczki z ciasta z mięsem z kurczaka w sosie pomidorowym, zasypane owczym serem z dodatkiem ostrej papryki. Całość przypomina nieco popularną wszędzie pizzę.

Bardzo znane w Macedonii są również dania kojarzące nam się z Grecją lub Bułgarią, a wśród których należy wyróżnić sarmi – czyli mini-gołąbki zawijane w liście winogoron oraz musakę – zapiekankę z bakłażanów i ziemniaków z dodatkiem mięsa.

Klimat Macedonii sprzyja wzrostowi winogorn, przez co zachęcamy do degustacji miejscowych win i rakiji. Flagowym czerwonym winem jest T’ga za jug -  Tęsknota za południem. To również tytuł wiersza narodowego wieszcza Miladinowa, który będąc na studiach w Moskowie, wyrażał żal za rozstaniem z krajem rodzinnym. Z białych win polecamy Stobi – tzw. wino z pawiem (bo paw to symbol nieśmiertelności), które może zaskoczyć bardzo niską ceną, ale naprawdę jest warte polecenia. Znacznie droższym, a niewiele lepszym winem jest Alexandria. Fabryka Tikvesz produkuje równie znane wina, a jednak to inny ich produkt jest tym, po co do Macedonii warto zawitać – mowa o charakterystycznej rakiji – lozovacy z czarną etykietką, która nie ma sobie równych w porównaniu do napitków innych producentów alkoholi wysoko-procentowych.

 

Zapisz się na wyjazd