Uzbekistan Kazachstan Tadżykistan - Przygotowania

Kazachstan, Uzbekistan i Tadżykistan – informacje praktyczne

1. Dawne kraje poradzieckie porzuciły już oficjalny ateizm i zaczynają powoli odkrywać swoje muzułmańskie korzenie. Na powitanie nie mówi się już „zdrastwujtie” lecz „salam alejkum”. Meczety i sanktuaria, których zwiedzania na tej wycieczce nie brakuje, wymagają zasłonięcia przez panie włosów i ramion, jak również odpowiedniej długości spodni lub spódnic – za kolana. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie chusty. Długie spodnie w obiektach kultu obowiązują także mężczyzn. 
Zbyt bowiem skąpy w pojęciu miejscowych strój kobiecy może zostać uznany za zachętę do nawiązania bliższej relacji. 

2. Do niektórych obiektów religijnych turyści nie są wpuszczani. Różnice kulturowe dotyczą  relacji damsko-męskich, zwyczajów żywieniowych i zachowania w miejscach publicznych. Na pocieszenie wypada zauważyć, że mimo renesansu islamu pozostała tolerancja dla alkoholu. 

3. Wskazane jest zabrać ze sobą gotówkę, znacznie bardziej popularne są dolary niż euro. Dolary wyłącznie nowych emisji – po 2008 r., banknoty w bardzo dobrym stanie, bez odcisków pieczątek, zakreśleń, zagięć i przetarć. Mimo posiadania kwitów wymiany występują trudności z ewentualną re-wymianą. Dlatego nie należy wymieniać zbyt dużo gotówki na raz. W Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie korzystanie z kart płatniczych i bankomatów jest utrudnione, najpopularniejsze są ATM akceptujące karty Visa. 
 
4. Należy posiadać ze sobą zestaw zwykle używanych leków (do bagażu podrecznego), przyborów toaletowych, filtrów ochronnych, nakrycie głowy itp. 
 
5. Na realizację programu należy przeznaczyć równowartość ok. 250– 400 usd. 
 
6. Internet i telefonia komórkowa sieci Activ i Beeline. 
 
7. Gniazdka wtykowe typu europejskiego lub podobne – tzw. Schuko. 
 
8. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną. Wskazane jest posiadanie medykamentów przeciwko dość powszechnym dolegliwościom jelitowym związanym ze zmianą diety. 
 
9. Należy często myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku i ogólnie dbać o higienę osobistą. Lepiej unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. 
 
10. Wszelakie niezbędne leki i medykamenty powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane. Należy unikać leków zawierających kodeinę oraz psychotropowych. 
  

11. Należy liczyć się z możliwością kontroli dokumentów przez lokalną policję. 
 
12. Mamy kilka przejazdów lokalnymi pociągami, co oznacza, że należy się liczyć z brakiem prądu, Internetu, możliwości prysznica w tych dniach. Również, radzimy zaopatrzyć się w wyżywienie przed pociągiem na wieczór, ale i poranek. W pociągu jest wrzątek, więc można zrobić kawę lub herbatę. W pociągach jest pościel, dlatego nie trzeba zabierać ze sobą śpiwora. Zalecamy zabranie ze sobą na wyjazd powerbanków (do bagażu podręcznego). 
W pociągach kazachskich istnieje ograniczenie wymiarów bagażu – suma wszystkich stron bagażu nie może przekraczać 150 cm, waga nie więcej niż 25 kg 
 
13. W tych krajach obowiązuje zakaz fotografowania wszystkich obiektów o bardzo szeroko pojętym znaczeniu strategicznym, a więc: budynków rządowych i samorządowych, mostów, wiaduktów, stacji kolejowych, torowisk, stacji metra, posterunków milicji itp. Radzimy więc, w przypadku wątpliwości czy dany obiekt należy do kategorii obiektów strategicznych, profilaktycznie nie fotografować go. Do fotografowania ludzi i ich kultury należy podchodzić (jak wszędzie) z szacunkiem i dyskrecją. Portretując osoby, powinno się poprosić je o zgodę i w przypadku odmowy nie naciskać na wykonanie zdjęcia. W przypadku fotografowania kobiet, należy być bardzo ostrożnym, szczególnie w bardziej tradycyjnych regionach kraju. 
 
14. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Zakaz ten obejmuje również pociągi. Eskortująca je policja egzekwuje go bezwzględnie i nakłada wysokie mandaty na ewentualnych konsumentów. 

15. W krajach Azji Centralnej obowiązuje zakaz posiadania noży, egzekwowany podczas kontroli bagażu podczas przejazdu pociągami. Grozi to utratą takiego przedmiotu niezależnie od tego, czy został zakupiony na miejscu, czy też przywieziony z Polski.
 
16. Osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską muszą liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z nawyków żywieniowych charakterystycznych dla Azji Centralnej. 
 
17. Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL i NNW w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie. 

18. Przypominamy, na wjazd wymagany jest paszport, ważny minimum pół roku od daty wyjazdu z kraju docelowego. 
 
19. W hotelach nie ma wind. Ponieważ nie ma też serwisu bagażowego, dlatego zalecane są miękkie, lekkie walizki, plecaki lub torby na kółkach. Walizki skorupowe narażone są na uszkodzenie.


 

Wyprawa do jez. Koindy w Kazachstanie

 Jezioro Koindy położone jest 130 km od Almaty na wysokości 1867 m. Dojazd autobusem do miasteczka Soty, skąd transportem terenowym do parkingu, skąd rozpoczyna się trekking. Przy parkingu, gdzie jest WC i gastronomia znajduje się zagroda z końmi wynajmowanymi turystom. W 2022 r. dla ruchu koni wyznaczono nową ścieżkę dojazdu do jeziora, po lewej stronie rzeki z niego wypływającej. Dojazd do parkingu z Soty zajmuje ok. ½ godz. Podejście ok. 40 min. zejście 30 min. Można także skorzystać ze starej ścieżki, która jest zamknięta dla ruchu konnego, po prawej stronie rzeki. Odległość podobna. Dla odmiany, tą ścieżką kursują busy wieloosobowe podwożące turystów na polanę oddaloną ok. 500 m od jeziora, koszt przejazdu 500 T O/W. Busy dowożące turystów do parkingu nie mają prawa wjazdu na tą ścieżkę. Pomiędzy jedną, a drugą ścieżką istniej by pass prowadzący przy okazji na lepszy punkt widokowy na jezioro. Długość by passu ok. 500 m. Elewacja trekkingu jest niewielka, na jednej ścieżce zagrożeniem są konie, którym trzeba ustępować drogi, na drugiej samochody, którym też trzeba schodzić z drogi. Ten trekking dostępny jest dla każdego, w razie problemu zawsze można skorzystać z podwózki busem na ścieżce.

 

PRZYDATNE UBEZPIECZENIA - INFORMACJE I LINKI

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji musi być zakupione i opłacone w ciągu maksymalnie 14 dni od momentu rezerwacji wyjazdu. W przypadku rezerwacji wyjazdów odbywających się za mniej niż miesiąc, ubezpiezbieczenie musi być zakupione w dniu rezerwacji!

Szczegóły dotyczące ubezpieczenia kosztów rezygnacji: TUTAJ.

Szczegóły dotyczące ubezpieczenia kosztów przerwania imprezy turystycznej: TUTAJ.

Zapisz się na wyjazd