Gruzja Armenia WAW - Przygotowania
Wyjazd Gruzja Armenia – jak przygotować się do wyjazdu
Organizowane przez Wytwórnię Wypraw wyjazdy do Gruzji i Armenii w przemyślany sposób łączą w sobie elementy krajoznawcze, kulturowe i przygodowe. Wycieczki prowadzone są przez doświadczonych pilotów, dobrze znających ten kraj. Stopień trudności nie odbiega od innych oferowanych przez nas tras, a ilość atrakcji zwykle przekracza oczekiwania uczestników. Gruzja i Armenia są krajami bezpiecznymi, przyjaznymi turystom, z długimi tradycjami przyjaźni między tymi krajami a Polską.
Przydatne informacje – prosimy przeczytać przed wyjazdem:
1. Zarówno Gruzja jak i Armenia to kraje o zdecydowanie wyższych temperaturach niż w tym samym czasie w Polsce, można się więc nastawić na zabranie raczej lżejszej odzieży.
2. Trzeba jednak pamiętać, że deszcze padają tam tak samo, jak i u nas, niezbędne jest więc wzięcie kurtki przeciwdeszczowej. Najbardziej deszczowy rejon to Adżaria, czyli wybrzeże Morza Czarnego, gdzie spędzamy ostatnie dni.
3. Z kolei w górach wysokich, w których będziemy przebywać, pogoda może się gwałtownie zmienić – zalecamy wzięcie ciepłego polara lub swetra.
4. Gruzja jest krajem klimatycznie zróżnicowanym. Obok subtropiku występuje klimat alpejski, a nawet pustynny. Przykładowe temperatury w kwietniu: 18-24 stopnie Celsjusza, maju: 22-26 stopni, czerwcu: 24-28 stopni, lipcu i sierpniu: 28-35 stopni, gdzie lipiec jest nieco chłodniejszy od sierpnia, wrześniu: 22-28 stopni, październiku: 18-25 stopni, listopadzie: 8-16 stopni. Pogoda deszczowa zdarza się w końcówce kwietnia oraz na przełomie października i listopada oraz w rejonach nadmorskich latem, natomiast nie można tego traktować jako reguły. Wczesną wiosną i na jesieni mogą się zdarzyć prawdziwie chłodne dni.
5. Armenia to głównie kraj suchy i górzysty, jest tam jeszcze cieplej niż w Gruzji, ale za to mniej wilgotno.
6. Mieszkańcy Kaukazu mają raczej tradycyjne zapatrywania, jeśli chodzi o typ ubioru. W przypadku Pań radzimy unikać bardzo kusych spódniczek i topów. Aczkolwiek w stolicach obu krajów większość Gruzinów i Ormian chodzi ubrana, jak u nas.
7. Podczas zwiedzania cerkwi, szczególnie w Gruzji, Panie obowiązuje nakrycie głowy (chusta). Na krótkie spodnie należy założyć spódnicę lub okryć się chustą.
8. Chusty wypożycza się bezpłatnie przy miejscach kultu, jednak jedynie w miejscach bardziej popularnych. W niektórych nie ma takiej możliwości, sugerujemy więc, żeby mieć swoje chusty. Jest to też bardziej higieniczne.
9. Panowie w większości cerkwi w Gruzji nie zostaną wpuszczeni w krótkich spodenkach. Należy mieć długie spodnie. Sugerujemy dla wygody zakup spodni z rozpinanymi nogawkami, żeby w razie czego je odpinać i dopinać. Takie spodnie dostępne są w sklepach górskich i ze sprzętem turystycznym.
10. Na wyjazd niezbędne jest również nakrycie głowy chroniące od słońca.
11. Konieczny jest krem z filtrem UV.
12. Obuwie, które sprawdzi się na wyjeździe, to półbuty trekkingowe (wysokie buty za kostkę niepotrzebnie zajmą miejsce w plecaku). Ważne, by miały dobrą, przyczepną podeszwę. Przyda się nie tylko podczas kilku wędrówek, które planujemy, ale nawet podczas zwiedzania skalnych miast, gdzie podłoże bywa wyślizgane.
13. Ze względu na raczej gorący klimat - poza wędrówkami - oczywiście w większości przypadków najlepiej sprawdzą się sandały. Natomiast trzeba pamiętać, że będziemy sporo chodzić, nawet po mieście, więc radzimy zabrać wygodne obuwie!
14. Plaże w Gruzji są kamieniste – przydadzą się buty do wody.
15. Wyjazd posiada intensywny program nastawiony na walory poznawcze: trochę się zmęczymy, ale sporo zobaczymy!
16. Jeśli chodzi o kilka zaplanowanych wędrówek, to dostosowane są one do prrzeciętnych możliwości wszystkich uczestników, nawet tych, którzy niewiele się ruszają na co dzień. Każdy da radę, czekamy na tych, którzy idą wolniej, motywujemy. Wysiłek zostanie nagrodzony ogromną satysfakcją!
17. W szczególnych przypadkach (kłopoty z poruszaniem się, względy zdrowotne, serce, nadciśnienie, zmęczenie) pilot wskaże możliwości alternatywne – zazwyczaj krótszy wariant spaceru czy inne możliwości spędzenia czasu.
18. Strefa czasowa GMT+4. Latem różnica czasu latem między Polską i Gruzją/Armenią to 2 godziny.
19. Uwaga na drogie połączenia telefoniczne do Polski. Opłaty roamingowe uzależnione są od operatora sieci i pakietu, jakim Państwo dysponują, są jednak dużo wyższe np. połączenie nawiązywane: 8 – 14 zł/min. Naliczenie opłat następuje także w momencie gdy korzysta się z usługi Poczty Głosowej (w momencie nagrywania wiadomości przez inną osobę).
20. Prosimy o zwrócenie uwagi, żeby wyłączyć transfer danych w telefonie. Opłaty za korzystanie z Internetu poza granicami Unii Europejskiej są bardzo wysokie!
21. W większości obiektów noclegowych dostępne jest bezpłatne wi-fi.
22. W Gruzji i Armenii są gniazdka typu europejskiego. Gniazda wtykowe są takie same jak w Polsce, nie występuje zatem problem przejściówek.
23. Nie we wszystkich miejscach noclegowych znajdziemy na wyposażeniu ręczniki. Warto mieć choć jeden ze sobą. Przyda się również na plażę.
24. Obowiązująca waluta: w Gruzji LARI (GEL), w Armenii DRAM (AMD). Kursy walut bywają zmienne.
25. Z Polski polecamy ze sobą zabrać euro albo dolary (lepiej euro, dolary muszą być nowe i nie zniszczone). Kupowanie lari w Polsce jest nieopłacalne. Utrudnione może być płacenie kartą, bankomaty są na lotnisku i w większych miastach.
26. Podczas wyjazdu pilot wskaże miejsca, gdzie będzie można najlepiej wymienić pieniądze.
27. Przykładowe ceny: obiad w restauracji ok. 10-15 GEL, chleb szoti ok. 1 GEL, chaczapuri czyli placek z serek jako szybka przekąska – 1,5-5 GEL, przejazd busem w mieście – 1 GEL, autobus w mieście – 0,5 GEL.
28. Na wyjazd potrzebny jest ważny paszport (przynajmniej 6 miesięcy licząc od planowanej daty wyjazdu)! Do Gruzji można wjechać na dowód, natomiast do Armenii wyłącznie po okazaniu paszportu. Często zdarza się, że również w Gruzji będziemy proszeni o okazanie paszportu.
29. Co warto przywieźć do Polski? Przede wszystkim polecamy wino, inne od tego, które można zakupić w Polsce. Także znakomite koniaki. Poza tym ręcznie robione czapki (swaneckie, chewsureckie), szale, skarpety, wyroby ceramiczne, pocztówki, rogi do picia wina, kindżały, przyprawy, czarną herbatę gruzińską i ziołową armeńską. Szczególnie polecamy sól swańską i wino kindzmarauli. Z Armenii przeważnie przywozi się piękne rękodzieło i słodycze.
30. Do Polski można przywieźć bez dodatkowych opłat celnych: 200 papierosów, 1 litr alkoholu powyżej 22%, 4 litry wina, 16 litrów piwa.
31. Na wyjeździe mają Państwo zapewnione dwa posiłki: śniadania i obiadokolacje. Ponieważ często będą to wczesne śniadania i późne obiadokolacje, w ciągu dnia należy nastawić się na zakupienie dodatkowego posiłku. Pilot poinformuje kiedy i gdzie będzie taka możliwość.
32. Z regionalnych dań polecamy: chaczapuri, kubdari, adżarskie chaczapuri, chinkali, charczo, adżapsandali, kababi, szaszłyki, lemioniady smakowe (estragonowa!), owoce. W Armenii dolmy, hasz, zupa jogurtowa spas.
33. Ponieważ w niektórych dniach przejazdy będą długie, należy pamiętać o zabezpieczeniu się w suchy prowiant i wodę. Nie wszędzie na trasie będzie możliwość zakupienia jedzenia czy napojów.
34. W związku ze zmianą diety, próbowaniem wielu rzeczy wprost z ze straganów na bazarach oraz zmianą flory bakteryjnej mogą zdarzyć się problemy żołądkowe. Radzimy się zabezpieczyć w odpowiednie lekarstwa i środki zaradcze. Gruzini polecają na wszelkie takie dolegliwości kieliszek czaczy – lokalnego bimbru.
34. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej potrzebne uczestnikom lekarstwa to: środki na biegunkę, odwodnienie, na uczulenia (wapno), maści sterydowe na podrażnienia skórne, środek na oparzenia słoneczne, środki p. bólowe, na gardło, na przeziębienie.
35. W każdym większym mieście jest przychodnia i szpital, z których można skorzystać na podstawie ubezpieczenia, które zapewnia nasze biuro.
36. Uczestnicy są ubezpieczeni w zakresie KL 20 000 EUR i NNW 15 000 PLN w Signal Iduna. Biuro jest jedynie pośrednikiem w tym zakresie.
37. Gruzja to obecnie bezpieczny kraj i wystarczy stosowanie się do tych samych środków bezpieczeństwa, co w Polsce.
38. Na koniec chcielibyśmy państwu uświadomić, że zapisując się na wyjazd grupowy, muszą się państwo dostosować do reguł grupy. W szczególności chodzi o przestrzeganie punktualności i stosowanie się do poleceń pilota.
39. Jadą Państwo na wyjazd z Wytwórnią Wypraw, co oznacza, że nie spędzą Państwo urlopu na zwykłej wycieczce, ale na wyprawie. Wyprawa związana jest z przygodą, nieprzewidywalnymi wydarzeniami, ale zawsze z ogromną satysfakcją! Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby wywieźli Państwo z wyjazdu z nami moc wrażeń!
W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Ogólne informacje dotyczące przepisów transportowych, wizowych i sanitarnych - TUTAJ.