Sylwester w Sarajewie - Sarajewo
Najbardziej znanym punktem jest fontanna Sebilj, która często widnieje na zdjęciach i pocztówkach. Na skraju tej dzielnicy znajduje się dekoracyjny Ratusz, zaprojektowany przez austriackiego architekta Aleksandra Witteka. Przechadzając się bulwarem miasta, dochodzimy do Mostu Łacińskiego czyli najbardziej znanego mostu w Bośni i Hercegowinie. To na nim 28 czerwca 1914 roku doszło do zamachu na Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Zaraz obok mostu znajduje się Muzeum Sarajewa, obejmujące przełom wieku XVIII i XIX. Zostając przy temacie muzeów, warto wspomnieć o Muzeum Żydów Bośni i Hercegowiny, znajdujące się w budynku Starej Synagogi. Obiekt ma w swej kolekcji eksponaty religijne, prezentuje losy bośniackich Żydów, Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny, z siedzibą w zabytkowym budynku, które jest w posiadaniu eksponatów dokumentujących historię Bośni i Hercegowiny od prehistorii do czasów współczesnych.
Nie można zapomnieć także o Tunelu Nadziei, jedynym punkcie, który łączył okupowane w latach 90. XX wieku Sarajewo ze światem zewnętrznym. Panoramę miasta można podziwiać na przykład z Žutej Tabiji, czyli najbardziej znanego punktu widokowego, będącego ruinami twierdzy osmańskiej, a także Beloj Tabiji czyli ruin dawnej fortecy. Winda Kosi lift na osiedlu Ciglane, która przypomina kolej linowo-terenową oraz sarajevska žičara, czyli gondolowa kolej łącząca pobliskie osiedle z punktem widokowym na Trebeviću, także przyciągają wielu turystów.
To oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania to piękne miasto. Gdyby określić Sarajewo jednym słowem, byłaby to wielokulturowość. Można zaznać tutaj klimatu Europy Zachodniej, Orientu i Bałkanów. Podczas spaceru ulicą Ferhadiją do wschodniej części miasta odnaleźć można budowle sakralne, pochodzące jeszcze z okresu panowania austriackiego. Przechadzając się po XIX wiecznej dzielnicy, podziwiać można neoklasycystyczne kamienice. Najbardziej okazałą budowlą w tamtym rejonie jest Sobór Najświętszej Bogurodzicy, który został wybudowany za zgodą tureckiego sułtana w wieku XIX. Nieopodal soboru rozpościera się wieża katedry rzymskokatolickiej pw. Serca Jezusowego, która była pierwszą rzymskokatolicką katedrą Sarajewa, zaś po przeciwnej stronie rzeki żydowska synagoga w stylu mauretańskim.
Sarajewo pachnie orientem i kawą po turecku. Jego klimat zachwyca i uzależnia. Miasto jest punktem obowiązkowym dla każdego, kto pragnie odwiedzić Bałkany.