Albania WAW - Góry Przeklęte

Wyprawa w Góry Przeklęte

Podczas pobytu w Szkodrze, można się wybrać na dwudniową wyprawę w Góry Przeklęte lokalnym transportem terenowym do miejscowości Theth, położonej pośród gór nad rzeką Thethit.

Na miejscu odbywają się dwie wyprawy górskie

1 - lokalnym transportem terenowym dojeżdżamy do miejsca, skąd ruszamy na wyprawę do Błekitnego Oka. Na miejscu można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Wracamy do miejsca postoju busa i stąd ruszamy pieszo w dalszą trasę wzdłuż rzeki, która dalej płynie w kanionie. Następnie w Theth przemieszczamy się pośród kamiennych domostw Gegów z panoramą skalistych gór. Całość trasy to około 12 km, przewyższenie około 250 metrów, około 6 h z relaksem w wodzie.

Można też trasę pokonać fragmentarycznie, tylko odcinek do Błekitnego Oka i wrócić lokalnym transportem terenowym do Theth, w tym przypadku trasa piesza to ok. 6 km, około 3 h z relaksem w wodzie.

2 - wyprawa do przełęczy Valbony, z wioski idziemy w górę przez las, na trasie polany z panoramą skalistych szczytów, docieramy na grzbiet masywu. Stąd rozpościera się panorama ścian skalnych, żlebów i wierzchołków Gór Przeklętych oraz położonych po drugiej stronie masywu wiosek i rzeki. Na trasie do przełęczy znajduje się lokalny bar, całość trasy to około 12 km, przewyższenie około 1000 metrów, około 8 h z relaksem na przełęczy.

Osoby, które poprzedniego dnia pokonały trasę do Błękitnego Oka busem w obydwie strony, tego dnia, zamiast wyprawy do przełęczy Valbony mogą się wybrać w trasę poprzez kamienne domostwa Gegów do początku kanionu i z powrotem około 6 km, około 2 h.

Osoby, które nie mogą pokonywać tego typu tras, mogą skorzystać z wypraw po wiosce i okolicach z kamienną zabudową i panoramą skalistych Gór Przeklętych.

Noclegi w Theth mają miejsce u lokalnych gospodarzy, w pokojach wieloosobowych, z łazienką w częsci wspólnej, głównie 4-osobowych. Jak wynika z ubiegłorocznych ankiet wielu naszym uczestnikom te noclegi najbardziej przypadły do gustu, ze względu na charakter i położenie oraz możliwość bliższej znajomości z resztą grupy.

Osoby, które nie przepadają za tego typu relaksem, mogą pozostać w Szkodrze i cieszyć się urokami Jeziora Szkoderskiego.

Zapisz się na wyjazd